Loading...

Közösségi színház – közösségfejlesztés a szociodráma és a playback eszközeivel

Megvalósítás helyszíne
GNM Gór Nagy Mária Színitanoda Egyesület, Művészeti Szakközépiskola - Budapest, Német u. 14, 1084
Milyen problémára jelent megoldást?

Kultúra és közösségépítés. A kerületi lakosok összekapcsolása egy interaktív előadássorozat segítségével. Ismerkedés, kapcsolatok kialakítása.

Ötlet leírása

A közösségi színházi programsorozat során (összesen négy előadás) a józsefvárosi lakosok helyi élményeit, történeteit a szocio-playback eszközeivel játsza el a színházi társulat, az előadás attól különleges, hogy bárki lehet néző, mesélő, de akár főszereplő is a színpadon. Az előadások során mi, józsefvárosiak, felfedezhetjük közös narratíváinkat, megismerhetjük a kerülethez kötődő közös élményeinket, történeteinket.


A programsorozat összesen négy előadásból áll, melyek területileg illeszkednek a részvételi költségvetés körzeteihez (3 körzet) az utolsó előadás pedig az egész kerülethez igazodva kerül megrendezésre. A körzethez kötődő előadások erősítik a körzeti lakosok kapcsolatrendszerét, valamint lehetőséget biztosítanak az egymáshoz közel lakók ismerkedésére. Az egész kerület területét lefedő előadás pedig lehetőséget biztosít az újratalálkozásra, valamint ez az összkerületi előadás koronázná meg a programsorozatot.


Mi a playback színház?

A playback színház az improvizációs színház olyan formája, amely az interaktivitást, a történetmesélést állítja a színházi előadás középpontjába: a nézők hangulatokat, életérzéseket, történeteket, álmokat osztanak meg, amelyeket a társulat zene kíséretében improvizálva játszik el. A szociodráma és a playback színház fúziója különösen érdekes lehet, ha a történeteknek az emberi létben betöltött mély szerepére gondolunk. A történetek figyelemre méltó módon képesek egyesíteni és összekötni bennünket, lebontani az egyének és egyéni élettapasztalataink közötti korlátokat, elősegíteni az egyéni, családi, transzgenerációs, akár össztársadalmi belátást, gyógyulást.


A történetek az egyetemes kultúra ősi és szerves részét képezik. Továbbadásukkal

hagyományokat és szokásokat alakítunk ki, értékeket közvetítünk, a jövő nemzedékeit neveljük és mélyebb megértést nyerünk mind önmagunkról, mind a körülöttünk lévő világról. A történetek tükörként szolgálnak a kollektív tudattalanhoz is, pszichénknek azon részéhez, amely az egész emberiség számára közös, és amely eredendően belénk ivódott.


"Bevásárlólista"

Terembérlet – GNM színitanoda – próbák és előadás – előadásonként 80 000 Ft Színészek, zenész, játékmester, szociodráma szakértők (összesen 8 fő) – előadásonként 320 000 Ft Összesen: 1 600 000Ft

Társadalmi részvétel

Nézőként, mesélőként, az előadásban résztvevőként.

Helyszín
Hivatal visszajelzése:

Az ötletet sajnos nem tudjuk a részvételi költségvetésbe befogadni, mert az ötlet leírása alapján konkrét szervezet megvalósításával történhet meg, amely támogatásnak minősül. Javasoljuk, hogy a projekttel a minden évben kiírásra kerülő civil és kulturális pályázaton induljanak.

To top