Loading...

Gyermek-biztos séták és pihenés Józsefváros Magdolnanegyedben

Megvalósítás helyszíne
Nem kötődik konkrét helyszínhez.
Milyen problémára jelent megoldást?

Környezeti igazságosság kérdéskörben beszélgettünk a problémákról. Felvetett problémák igen sokrétűek voltak, azonban a gyalogos közlekedés sok olyan kockázatot rejt, aminek vannak megoldásai és prioritásként gondolnak ezekre. Az útvonalaikon a felhagyott, dohos pincék sok esetben törött ablakaikkal, hiányos rácsaikkal veszélyt jelentenek a környékbeli gyermekekre. Az anyukák különösen aggódnak, amikor a gyermek saját járművel közlekedik. Vannak elvileg a gyermekekkel gyakran használt gyalogos útvonalaik, amelyeknek a biztonságosabbá tételére már eleve tettek javaslatot. Amit a szemle tovább finomíthat. Ilyen pl. az említett problémás pincék összeírása, majd a tulajdonosok felszólítása az ablakok, illetve rácsok visszahelyezésére. A veszélyesebb kereszteződésekben a jelzések láthatóbbá tétele, néhány rövidebb gyalogátkelő kijelölése, sebesség korlátozása ahol ez segíthet, a kerékpáros és gyalogos közös részek egyértelműbb jelölése, a rendeltetésszerű járda használat segítése (akadályt képeznek autók, kukák pl.). A parkokban a padok használatának rendszeresebb ellenőrzése, a játszóterek főleg gyermekek részére fenntartása. Köztisztasági javaslat, hogy az utcák gépi takarítása során figyeljenek arra, hogy a házak falára a gyermekek közlekedési magasságában ne fröcsköljék fel a szennyet!

Ötlet leírása

A Biztos Kezdet Gyermekházba és a Fókuszba járó kisgyermekes anyukák kérése, felvetései alapján adja be az ötletet a Zöld Jogi Platform (józsefvárosi) csoport.

Vannak a gyermekekkel gyakran használt gyalogos útvonalaik, amelyeken számos kockázattal találkoznak.

Az alap ötlet tehát egy közös (zöld platform, önkormányzat az anyukákkal) szemle és annak nyomán a szokásos útvonalaik probléma térképének elkészítése és az útvonal(ak) gyermek-biztossá alakításának elkezdése a feltárt és jelzett kockázatok alapján.


"Bevásárlólista"

Egyelőre a közös bejárás napján az anyukák és a kisgyermekeik vendégül látására, a szemle utáni beszélgetéshez helyre. Fotósra, jegyzőkönyvezőre aki rögzíti a jelölt kockázatokat, egy facilitátorra, aki a közös értékelést, tervezést facilitálja.

Társadalmi részvétel

A kisgyermekes anyukák rendszeresen adhatnak visszajelzést ha valami továbbra sem biztonságos illetve további, gyermekkel is biztonságos gyalogos útvonalakat lehetne kialakítani.

To top