A Vas utcában két tanintézmény is működik: a 9-11 szám alatt a Széchenyi István Kereskedelmi Technikum, valamint néhány házzal odébb a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara. Gyakori látvány, hogy az óraközi szünetekben a tanulók az utcán csoportokba verődve a járdán és a házak kapuinak küszöbeire telepedve beszélgetnek,
eszegetnek.
A Vas utcában nincsen egyetlen fa sem.
A Lajta Béla tervezte Kereskedelmi Szakiskola homlokzati kialakítása olyan, hogy a két szélső, toronyszerű épületrész között a fal síkja kb. 25 m hosszúságban 2,5 m-rel beljebb van.
Ezen a szakaszon a fal síkját öt oszlop osztja hat részre, ahol az ablakok vannak. Az oszlopok távolsága kb. 4 m. Ezek elé, a kijjebb álló tornyok homlokzati vonalába egy-egy, legalább 10-15 cm átmérőjű fát lehetne ültetni, de nem dézsákba, hanem a feltört aszfalt alatti talajba. Az ablakok alá pedig padokat tenni asztalokkal, és minden asztal mellé szemétgyűjtő ládákat helyezni cigarettacsikk gyűjtőkkel. Olyan fák lennének célszerűek, amelyek kifejlett lombkoronája nagyjából 4 m széles, így a koronák összeérnének, mintegy összefüggő lombsátrat alkotva. Ezzel a megoldással kulturált étkezési és társalgási lehetőséghez juttathatnánk a diákokat, rövid pihenést biztosíthatnánk az éppen arra járóknak, továbbá legalább egy kis szakaszon ez az utca is hozzájárulhatna az oly sokat emlegetett, de akadozva megvalósuló zöldítési programhoz.
Hab lehetne a tortán, ha a járda szélére is fák kerülnének, mert ekkor a járókelők 25 méter hosszan zöld alagút alatt sétálhatnának el! És, hogy az illúzió teljes legyen, e ”sátor” alatt aszfalt helyett járólapokat lehetne lerakni, közöttük fűvel. Azt gondolom, egy ilyen megoldás nemcsak a kerület, de a város nevezetessége is lehetne!
Több javaslat érkezett be a Vas utca zöldítésére, közterületeinek fejlesztésére, ezért ezeket összevonva, a terület komplex fejlesztésének tervezéseként javasoljuk a munkacsoport vizsgálatára.