
Egy VÍGabb utca

A Víg utca Rákóczi téri csarnok mögötti szakaszán a parkolósáv megszüntetése. A piac üzemeltetéséhez szükséges rakodótér meghagyása mellett a terület zöldítése, az itt működő vállalkozások igénye esetén a kitelepülés lehetőségének biztosítása. A terv becsült költségéhez tartozik a szakasz átalakításának átfogó tervezése, melynek részét képezi 1) a kerékpáros és gyalogos közlekedést segítő forgalomcsillapítás vizsgálata, 2) az utca közmű-rendszerének felderítése, hogy megtudjuk, kivitelezhető-e a szakasz hosszútávú zöldítése fák telepítésével, valamint 3) a Víg utcában működő vállalkozások láthatóvá tételét és a kihasználatlan üzlethelyiségeket vonzóvá tevő átalakítások tervezése a járda szélesítésével. Megjegyzés: A részvételi költségvetés keretében csak a fenti kezdetleges térrendezés kivitelezése lehetséges.
A 2022-es józsefvárosi részvételi költségvetés egyik nyertes ötlete valósult meg 2023 őszén a Rákóczi téri vásárcsarnok mögötti szakaszon a Víg utcában, a tavaszi-nyári előkészítést követően. Közösségi programokkal, aszfaltfestéssel és utcabútorokkal próbáltuk ki, hogyan lehet másképp használni az utcát, emellett zöld szigeteket hoztunk létre magaságyásokból, valamint a részvételi költségvetés nyertes ötletét kiegészítve kísérleti jelleggel gyalogos-kerékpáros zónát alakítottunk ki az útszakaszon. Októberben és novemberben két megbeszélőt tartottunk, ahol a résztvevők megoszthatták eddigi tapasztalataikat és kérdéseiket az utcával kapcsolatban.
2023. december elején visszaállítottuk az átmenő forgalmat, 2024 februárjában pedig újabb részvételi folyamat indult annak érdekében, hogy megismerjük a környéken élők és itt működő vállalkozások véleményét arról, hogy milyen tapasztalataik voltak az átalakítással kapcsolatban, és hogyan szeretnék használni az utcát a jövőben. A kérdőív kitöltői és az utcában lévő vállalkozások támogatják a gyalogos-kerékpáros zóna kialakítását.
2024 végén a RÉV8 munkatársai felmérték, hogyan lehetne biztonságosan kerékpáros-gyalogos zónává alakítani a Víg utca Déri Miksa utca és Vásár utca közötti szakaszát. Az előkészítés során az Önkormányzat és a Rév8 képviselői egyeztetettek a VIII. kerületi Rendőrkapitánysággal, amely a Víg utca 36. szám alatt található, ezért számukra alapvető kérdés a Víg utca forgalmi rendje. A találkozón ismertettük a projekt tapasztalatait, a véleményezés eredményeit, a célokat illetve a projekt folytatásának lehetőségeit. A Rendőrkapitányság munkatársai bemutatták, hogy milyen útvonalakon közlekednek leggyakrabban, és azt is, hogy a Víg utca jelenleg az egyik legfontosabb vonulási útvonaluk, innen tudják elérni leggyorsabban a kerület északi részét. Jelezték, hogy az utca gyalogosok számára való eseti megnyitását támogatják, de az utca állandó megnyitásához nem járulnak hozzá. Szükségük van az átjárás folyamatos biztosítására, a vonulási útvonal fenntartására. Emiatt a RÉV8 műszakilag nem látta biztosíthatónak, hogy a Vígabb utca gyalogos-kerékpáros zónaként működjön a jövőben. A forgalmi sáv fenntartásával további köztéri elemeket, például teraszt, további ülőfelületeket, vagy sporteszközöket sem tudunk kihelyezni, közösségi térként nem tud a Vígabb utca működni.
A 2023 őszén telepített magaságyások továbbra is az utcán maradnak, és hozzájárulnak ahhoz, hogy egy kellemesebb és hűvösebb utcában sétálhassanak a józsefvárosiak, valamint ahhoz is, hogy az áthaladó gépjárművek figyelmesebben és lassabban közlekedjenek. Ahol szükséges, a JGK munkatársai elvégzik a növények pótlását, ápolását. A részvételi költségvetés nyertes ötletének megvalósítása a tesztidőszak értékelésével lezárult.