Az utcaképet jelentősen szépítené, ha – főleg az utcafronti – üres, használaton kívüli önkormányzati bérlemények bérlőkre találnának. (A 8. kerület körúton belüli részén az utóbbi években is sok kisvállalkozás indult – pl. kávézók, büfék, stb.). A vállalkozások kényelmesebbé teszik az ott lakók életét, vonzó a turisták számára az olyan környék, ahol kis területen sokféle szolgáltatást elérhető. Az egyre nehezebb gazdasági körülmények, a covid, jelentősen megnehezítették a kisvállalkozások életét, a kedvezőbb (vagy x hónapig elengedett) bérleti díjak nagy segítséget jelentenének egy kezdő vállalkozás életében. Az ötlettel fellendíthetnénk olyan körúton kívüli utcák forgalmát, ahol jelenleg kevés vagy semmilyen kereskedelmi tevékenység nem folyik.
A használaton kívüli üzlethelyiségek kiadásával megszépülhet az utcakép, kényelmesebbé válik az ottlakók élete, illetve turisták részére is vonzóbbá válhatnak a kerületnek további részei. A kisvállalkozások száma pedig nőhet, ezzel is plusz bevételt generálva az Önkormányzatnak.
Az ötlet megvalósításához a bérleti szerződésekben szereplő bérleti díjakat és/vagy feltételeket kellene újragondolni.
Egy újonnan induló kisvállalkozásnak a pénzügyi tervezéskor nagyon fontos szempont, hogy mennyi pénzt kell áldozni – ha saját üzlethelységgel nem rendelkeznek – a bérleti díjra. Ha a 8. kerületben elérhetőek lennének kedvező árú bérlemények az sok budapesti vállalkozásnak lenne vonzó.
Az ötletet nem tudjuk befogadni a részvételi költségvetésbe, mert a helyiségkiadás szabályait helyi rendelet szabályozza. A tavalyi évben elfogadott helyiséggazdálkodási koncepció éppen az ötletbeadó által megfogalmazott célok érdekében született, és biztosít átlátható kereteket a helyiségek hasznosításához. Az elmúlt években rendszeresen kerültek kiírása kedvezményes helyiségbérleti pályázatok is az önkormányzati feladatokhoz és célokhoz kapcsolódó tevékenységek támogatására.