Az emlékhely – mini-park a megemlékezésen túl a szűken vett Tisztviselőtelepen belül mintegy ellenpontja lenne a Vajda Péter utcánál lévő Bláthy parknak, meghitt módon itt is meg lehetne pihenni. Ezen kívül mindenki, aki itt megáll, megtudhatná a Telepről a főbb információkat és azt, hogy ennek mi volt a jelentősége a város fejlődése szempontjából.
Tisztviselőtelep. Mi, telepiek jól tudjuk, hogy ez mit jelent. Valószínűleg a józsefvárosi lakók nagy része is tudja. De vajon elmondható ez Budapest közönségéről is? Úgy gondoljuk, nem. És Budapest teljes lakosságát tekintve, beleértve a telepieket is, vajon hányan ismerik a Tisztviselőtelep létrejöttének történetét, amit Gaal Mózes: Huszonöt év, a Tisztviselőtelep története c., 1911-ben kiadott krónikájában rögzített? És hányan tudhatják, hogy ennek milyen várostörténeti jelentősége volt? Meggyőződésünk szerint nagyon kevesen.
Ezen változtatnánk azzal, hogy szeretnénk létrehozni egy Tisztviselőtelep Emlékhelyet, amely emléket állítana az 1883-ban megalakult Házépítő Tisztviselők Egyesülete tagjainak, akik, mint fővárosi tisztviselők és közalkalmazottak alulról jövő, „civil” kezdeményezésként álmodták meg a Tisztviselőtelepet, szerezték meg a területet, és szervezték, menedzselték annak felépülését is. Az első ház 1886. július 20-án készült el, ezt a napot tekintjük a Telep születésnapjának. Szeretnénk, ha az emlékhelynek köszönhetően minél többen megismernék, hogyan is keletkezett a belvárostól néhány km-re ez a kis kertváros, ami Budapesten, de valószínűleg az országban is az első telep-szerű építkezés volt, ráadásul nem is a város elhatározásából.
Az emlékhely első gondolatát 2021. november 19-én, a Telep 135 éves évfordulója alkalmából a TÖE házban tartott megemlékezésen mondtuk el, és mutattuk be látványterven. Elképzelésünk szerint a Tisztviselőtelep Emlékhely egy kisméretű, 250-300 m2 nagyságú „tematikus” park lenne, amit a Bláthy Ottó utcában, a Benyovszky M. – Reguly A. utcák közötti szakaszon lehetne kialakítani, lehetőség szerint az egykori egyesület közösségi háza, kaszinóépülete előtt (Bláthy O. u. 13.), vagy annak közelében. A mini-parkban néhány kisebb fán, cserjén, virágokon és padokon kívül lenne 3-4 zsánerszobor, amelyek az egyesület vezetőségi tagjait személyesítenék meg, amint éppen erőfeszítéseik eredményét, a megépült új városrészt csodálják. Ezen kívül lenne még egy emléktábla a főbb információkkal, amin az évfordulók alkalmával koszorút is el lehetne helyezni – sokkal inkább méltó módon, mint jelenleg az Orcy út 32. sz. házon (az első ház) lévő emléktáblán.
Az emlékpark létrehozásának nem titkolt célja az is, hogy ezzel megteremtsük Budapesten, de esetleg az országban is annak gyakorlatát, hogy a helyi közösségek – települések, kerületek – állítsanak emléket a várostörténeti, városfejlődési jelentőséggel is bíró városrészek kialakulásának. Ebben Józsefváros a Tisztviselőtelep Emlékhellyel az élen járhatna.
Az ötlet beadói: Reiner Gábor és a Tisztviselőtelepi Önkormányzati Egyesület (TÖE) választmánya.
Becslésünk szerint a Tisztviselőtelep Emlékhely létrehozásának költsége a zsánerszobrokkal együtt mintegy 30-35 millió Ft.
A telepi lakók az emlékhely fenntartásában tudnának részt venni, amit a TÖE szervezne.
Az ötletet csak csökkentett tartalommal tudjuk a lakossági munkacsoport figyelmébe ajánlani, mert a Tisztviselőtelep forgalomcsillapításának tervezése kapcsán megvalósuló lakossági egyeztetés során nem kapott megerősítést az ötletbeadó által javasolt közterület fejlesztése. A lakossági igényfelmérés eredményét a részvételi költségvetés nem írhatja felül, ezért az ötlet megvalósítását a jelenlegi közterületi adottságokhoz javasoljuk igazítani.