Légszennyezés
Légszennyezést mérő eszközök kijuttatása iskoláknak, óvodáknak, lakóknak, önkormányzati épületekre.
Nem hitelesített, de viszonylag pontos eszközök, amik mutatják a pm2,5-t, pm10-t, hőmérsékletet, páratartalmat. Segíti a szemléletformálást. Adatok birtokában jobban odafigyelnének az emberek a problémára. A légszennyezés csak Magyarországon évente 13 ezer korai halálozáshoz járul hozzá és egymillió megbetegedéshez (Európa egyik legrosszabb értéke).
https://sensor.community/hu/
A fentebb linkelt nyilvános térképre felkerülnek az adatok, így bárki hozzájuk férhet. Jól látható, hogy jelenleg Józsefvárosban alig van ilyen mérőeszköz.
Magyar webshopból összeszerelve kb ~26 ezer forint egy készülék
Lengyelországból rendelve (össze kell szerelni, de nem bonyolult) kb ~18-19 ezer forint
https://nettigo.eu/products/szallo-por-szenzor-hu-sensor-community-sht31
https://nettigo.eu/products/szallo-por-szenzor-hu-sensor-community
Az eszközök mellett szórólapok, brosúrák nyomtatása, kijuttatása, amin szerepel, hogy mi az a pm2,5 , pm10, mik a WHO határértékek, mivel csökkenthetjük a kibocsájtást, hol jutnak hozzá a kihelyezett eszközök adataihoz, és egyéb légszennyezéssel kapcsolatos információk. A szemléletformálás a lényeg.
Úgy számoltam, hogy kétmillió forintból, még ha a drágább forrásból is szerzi be az önkormányzat, kijön 30 készülék és a maradék 1,22 millió forintból mehet a fentebb említett szórólapok, plakátok, iskolai brosúrák. Ha az olcsóbb lengyel forrásból szerzik be, akkor a reklámanyagra már 1,43 millió forint maradna. Úgy vélem 30 készülékkel már elég jól le lehet fedni a körzetet (kerületet is)
Kétmillió forint – kb 30 eszköz + szemléletformáló szórólapok, brosúrák, plakátok.
Több pénzből még több emberhez el lehetne jutni.
Ha az olcsóbb forrásból vesszük, akkor azt úgyis össze kell szerelni, amit akár a kerület lakói is közös workshopon megtehetnek.
Illetve kerületi lakók dönthetnének, hova kerüljenek pontosan ki.
Sajnos a készülék szenzora magas, tehát 70% feletti páratartalomnál egyre kevésbé mutat pontos értéket.
A körzet munkacsoport döntése:
A körzet munkacsoportjának szűrési folyamata során elsőként párokban dolgozták fel az ötleteket és tartalmuk alapján a következő 4 szempontra egy 1-től 5-ig terjedő skálán adtak pontot: megvalósítható, szükséges, hozzáférhető, szemlélteformáló. A tagok által adott pontszámokat összeadtuk és így kialakult a körzetbe tartozó ötletek súlyozott listája. Ezen a listán az ötlet alacsonyabb pontszámot kapott, ezért a munkacsoport nem javasolta azt szavazólapra. A szűrési folyamatról bővebben itt olvashat: https://reszvetel.jozsefvaros.hu/?mod=posts&93359a21=36