Egy élhetőbb, gyalogos- és lakosság-barát Józsefváros fejlesztését támogatná az ötlet megvalósítása, ahol a törvényeket, rendeleteket, szabályozást nem tisztelő, azokat megszegők ellen közösségi összefogással fel lehet lépni és szignifikánsan visszaszorítani ezeket a visszaéléseket.
Számtalan közterületi szabálysértéssel találkozunk, melyeket az ezt hivatott felügyeleti szervek képtelenek megakadályozni, mivel legtöbb esetben nem is tudnak róla, vagy az elkövető azonosítása később nem lehetséges. Minőségi változást hozhatna, ha a szabálysértések bejelentését hatékony és egyszerű formában megtehetnék a szemtanúk, ezzel segítve a hatóság munkáját és a rend betartatását.
Az ötlet leírása:
Közterületi szabálysértések bejelentése mobilalkalmazáson keresztül. Vegyünk például egy napi szinten tapasztalható közúti szabálysértési formát: a biciklisávot teljes egészében elfoglaló személygépkocsik a forgalmi rend zavarása mellett azok szükséges megkerülésével életveszélyes helyzetekbe kényszerítik a bringások… A megoldás kézenfekvő: egy a közterületi szabálysértések online bejelentésére alkalmas mobilalkalmazáson keresztül ilyen esetekben egy zárt, a képeket manipulálását kizáró megoldással mindössze egy hitelesített fotót és rövid leírást tudjon beküldeni a szabálysértéssel találkozó akár biciklis, akár bármilyen szemtanú, melyet az illetékes felügyelet vizsgáljon ki és járjon el a szabálysértő megbüntetésével. Mindezt a tilosban parkoló autók, vagy közbiztonságot veszélyeztető sofőrök ellen is fel lehet használni, valamint kiterjesztve a lehetőségeket az alkalmazást az épületeket rongáló vagy hatályos városképi szabályozás rendeletekkel szemben eljáró szabálysértések bejelentésére is alkalmazni lehet.
Ha az alkalmazást használók és így a közjó elérésében önkéntesen résztvevők számát szignifikánsan fel szeretnénk skálázni, ez megoldható azzal, hogy bejelentett és valós szabálytalanság után beszedett bírság egy részét jutalékként megkapja a bejelentő. Így bárki érdekeltté tehető abban, hogy a szabálytalanságokat mielőbb bejelentse és mindez a lakosság, valamint a hatóság érdekeit szolgálná. A bejelentő számára – akinek személye természetesen szigorú adatvédelmi feltételek betartása mellett soha nem kerülhet nyilvánosságra – ugyanakkor kötelező a mobilalkalmazás használatához a hatóság felé személyét igazolni, hogy ezzel a visszaéléseket és hamis bejelentéseket ki lehessen zárni.
Az alkalmazás fejlesztésére pontosabb specifikáció után informatikai fejlesztő cégektől szükséges ajánlatot kérni, ugyanakkor egy kb. 30 millió Ft-s keretből lefejleszthető, valamint kb. 5 millió Ft-s marketing kampány szükséges még az alkalmazás terjesztéséhez és kb. 10 millió Ft egy 5 éves maintenance és support szerződés kötésére az alkalmazás folyamatos frissítésére, üzemeltetésére, karbantartására. Sőt, amennyiben a bírságok beszedése ezzel hatékonyságban szintet tud lépni, úgy rövid idő alatt a teljes fejlesztési beruházás megtérülhet az Önkormányzat számára.
Az emberek az alkalmazást imádnák és önkéntesen használnák, hogy a hatóság munkáját és saját környezetüket segítve közösen tegyük élhetőbbé a várost…
Az ötletet nem tudjuk a részvételi költségvetésbe befogadni, mert a szabálytalan parkolás bejelentésére lehetőség van a Józsefváros applikáción keresztül, ami ezeken a felületeken tölthető le. A felületen van lehetőség közvetlenül fénykép készítésére. Ezeket a Józsefvárosi Közterület-felügyelet jelenleg nem továbbítja a rendőrségi feljelentésekhez, de a jelzést megtesszük az illetékeseknek, hogy a felület továbbfejlesztésének lehetőségét vizsgálják, pontos idő megjelölésével készült képek rögzítése érdekében.