Loading...

Józsefvárosi non-profit szervezeti kataszter megvalosítása

Megvalósítás helyszíne
Nem kötődik konkrét helyszínhez.
Milyen problémára jelent megoldást?

Legutóbbi NIOK hírlevél adta meg az utolsó ihletet, az ötlet beadására. Nevesítve megjelent a 2022-es KSH felmérése a non-profit szervezetekről. Remélem nemcsak számomra jelzi ez a kimutatás azt, hogy ez a szektor egyre erősebb és jelentős feladatokra hivatott. Megítélésem szerint az önkormányzatok tévesen álltak eddig a “civil szektorhoz”… atyáskodva, a hóbortosoknak jutattott pénzmagokkal. Józsefvárosban a közösgondolkodás csírái megjelentek, de az igazi átfogó együttműködésnek a feltételei is csak derengenek. Az általam javasolt kerületi kataszter felmérné, és megmutatná a szektor erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeit a hatékony együttműködés érdekében. Az önkormányzati együttműködésen túl a kataszter jelentős útbaigazítást adna az itt élőknek, hogy mely szervezetekhez fordúlhatnak, segítségért, felmerülő gondjaik megoldásáért. Ehhez nyújtana nagy segítséget a kataszter. A jelenlegi javaslatom egy online felmérésen alapuló kataszter létrehozására korlátozódik. A felmérés fókuszába a szervezetek céljait, tevékenységi területét, szakmai hozzáértésüket, az önkormányzattal való együttműködési hajlandóságukat- meghatározott területeken, témákban, gyengeségeiket- fejlesztentő képességeiket, erősségeiket kellene számbavenni. A kataszter megszületése után már viszonylag egyszerű a teendő. Az önkormányzat feladatellátási szerződéseket köthet a szervezetekkel, vagy felmerülő szükségletalapú félméréseket követően projekt szintű megvalósításokkal bízza meg a szervezeteket amelyek külső pénzügyi (pályázati források) bevonásával megvalósítják azt. Nem elhanyagolható az a kihasználatlan forrás lehetőség, ami a kerületben működő gazdasági szereplőktől célzott, vagy kötetlen támogatásként megszerezhető. Ez a mai napig kihasználatlan stratégiátlan erőforrás a kerületben. Nem túlzás, ha azt állítom ebben a lehetőségben több a pénzügyi erőforrás, mint a helyi iparűzési adóban. Nem mellékes, hogy a kataszter íránytű és átláthatóságot biztosító adatbázissá válik a kerületben élőknek és gazdálkodóknak, döntéshozoknak.

Ötlet leírása

Egyet hátralépünk, és ha nem a szakadékszélén állunk nagyobb rálátást engedünk magunknak. Be kell látnunk az önkormányzatiság paradigma váltás előtt áll. A kilencvenes évek elején a gazdasági újjászervezés miatt a főfókuszterület a vállalkozásoké volt – helyesen. Most újra kell gondolnia az önkormányzatnak… szűkülő források mellett, hogy milyen válaszokat ad a radikálisan szétszakadó közösségének. Egy lehetséges válasz, út a non-profit, a helyi közösségekért tenni akaró szervezetekkel egy hatékony, intézményesített együttműködés. Természetes törekvése az önkormányzatnak és az itt tevékenykedő szervezeteknek a kerületben élők jobbléte. Az önkormányzat szűkülő pénzügyi forrásainak mérséklésének egy lehetősége, hogy feladatokat osszon meg a non-profit szervezetekkel. A feladatmegosztás egy hatékony reagálást tesz lehetővé, hogy a felmerülő sokszínű igényekre is reagálni tudjon. A reagálási képesség javításának első lépéseire teszek javaslatot. Pontosabban, hogy érhetjük el, hogy az említett szervezetek képessek legyenek fejlődésre, feladatátvállalásra, forrásbevonásra. A javaslatom egy konkrét elsőlépésre koncentrál, felmérni a kerületben működő szervezetek kapacitásait, együttműködési hajlandóságukat, humán erőforrásait és minden olyan kérdést tisztázni kell, hogy kiszámítható és finanszírozható szolgáltatásokkal bővüljön a kerület.


"Bevásárlólista"

Az online “harmadik szektor” kataszterének létrehozásához csekély erőforrás igényeltetik a meglévőkőn kívül. Az online katasztrben való regisztráláshoz, és adatközléshez való felhívás Józsefváros hivatalos kommunikációs csatornáit igénybe véve – hírlevél, helyi újság, stb. O Ft többlet kiadás. A felmérőív és “kiértékelésére” maximum: 2 millió forint költségkeretet gondolnék. Tehát összegezve a javaslatom becsült költségkerete: 2 millió, az az két millió forint.

Társadalmi részvétel

A javaslatom megvalosulása esetén a keletben élők, gazdálkodók és önkormányzók kezébe olyan eszköz jut, amivel közvetlenül, vagy közvetve minden kerületi lakoshoz és aktív szervezethez eljut. A kataszter segítséget nyújt a következő évekre, hogyan erősítsük meg a szektort és a kerületet. Egy jól hangolt, kiszámítható szektoriális együttműködéssel szinte bármilyen kihívással megbirkózik a kerület közössége.

Hivatkozás
To top