Loading...

„Tanulva építünk” – Szakiskolák és társasházak együttműködése felújításokra

Megvalósítás helyszíne
Nem kötődik konkrét helyszínhez.
Ötlet leírása

A helyi szakmunkás iskolák (kőműves, villanyszerelő, festő, stb.) és a kerületi önkormányzatok, társasházak közötti együttműködés lehetőséget ad arra, hogy a felújítási munkák költségei csökkenjenek, miközben a fiatalok gyakorlati tapasztalatot szereznek. A fiatal szakmunkások a felújítást végző csapat tagjaiként dolgozhatnak, így nemcsak szakmai tudásra tesznek szert, hanem a közösség számára is hasznos munkát végeznek. Emellett a társasházak közösségi munkájában részt vevő lakók segíthetnének a munkálatok előkészítésében, a logisztikai feladatok ellátásában és a helyi erőforrások kihasználásában.


Lépések az együttműködés létrehozásához:


Kapcsolatfelvétel az iskolákkal: Különböző szakmunkás iskolákkal kell felvenni a kapcsolatot, hogy felmérjük az érdeklődést és a gyakorlati oktatásra szánt kapacitásokat. A diákok számára fontos, hogy olyan projektekben vegyenek részt, amelyek szoros kapcsolatban állnak a közvetlen munkakörük végzésével.


Helyi társasházak és közösségek felkeresése: Azokat a társasházakat kell megtalálni, amelyek felújítást igényelnek, és hajlandóak részt venni egy közösségi alapú programban. A közösségi összefogás segíthet abban, hogy a felújítások olcsóbbak és hatékonyabbak legyenek.


Támogatás és együttműködés keresése: A program megvalósításához szükséges pénzügyi és logisztikai támogatásokat kell keresni az önkormányzattól, helyi vállalkozásoktól és esetleg pályázati lehetőségek segítségével.


Felújítási projektek koordinálása: A felújítások előkészítése és kivitelezése során szükség van egy koordináló személyre, aki biztosítja a zökkenőmentes együttműködést az iskolák, közösségek és a kivitelezők között.


Képzés és tapasztalat: A fiatal szakemberek a valós munkakörnyezetben tanulhatnak, miközben valódi felújítási munkákon dolgoznak, így a tudásukat azonnal alkalmazhatják és továbbfejleszthetik. A társasház közösségi munkában résztvevő lakók pedig lehetőséget kapnak arra, hogy aktívan hozzájáruljanak a lakóhelyük javításához.


Milyen problémára jelent megoldást?

Az ötlet a fiatal szakmunkások gyakorlati tapasztalatszerzésének lehetőségeit és a helyi közösségek felújítási szükségleteit kapcsolja össze, így két fontos problémát is megold: egyrészt a fiatalok számára biztosít gyakorlati tudást és munkalehetőséget, másrészt segít csökkenteni a társasházak felújításának költségeit, amelyek sok esetben túl magasak lehetnek a helyi közösségek számára. Ezzel a megoldással mindkét fél, a szakmunkások és a lakók is hasznot húznak, miközben erősödik a közösségi összefogás és a helyi gazdaság.

"Bevásárlólista"

A program megvalósításához az alábbi alapvető eszközökre és erőforrásokra lenne szükség: Szerszámok és építőanyagok: Különböző felújítási munkákhoz (pl. festés, burkolás, kőműves munkák) szükséges alapvető szerszámok (kalapács, csavarhúzók, fúrógépek, stb.) és építőanyagok (festékek, habarcsok, csempe, szigetelés, stb.). Képzési anyagok: A szakmunkás diákok számára készített oktatási és gyakorlati anyagok, amelyeket a tanárok használnának a munkák során. Koordinációs eszközök: Programmenedzsment és kommunikációs eszközök a projekt hatékony szervezéséhez (pl. online platformok, naptárak, táblázatok, vagy speciális szoftverek a munkák ütemezéséhez). Munkavédelmi felszerelés: A biztonságos munkavégzés érdekében szükséges védőfelszerelés (kesztyűk, sisakok, védőszemüvegek, munkásruhák). Önkormányzati és intézményi támogatás: Pénzügyi és adminisztratív támogatás, hogy a program megvalósulhasson, például pályázati lehetőségek vagy közösségi finanszírozás. Térbeli infrastruktúra: A felújításhoz szükséges helyszínek előkészítése (például közösségi terek vagy az iskolák szakképző területei, ahol a diákok tanulhatnak és gyakorolhatnak). Kommunikációs eszközök: Információs anyagok (pl. plakátok, online hirdetések, szórólapok) a helyi közösségek és a szakmunkás iskolák tájékoztatására. Szállítási és logisztikai eszközök: Az építőanyagok, szerszámok és egyéb eszközök szállításához szükséges járművek, ha szükséges. Ezek az alapvető eszközök segítenek a projekt gördülékeny megvalósításában és biztosítják, hogy a felújítások a lehető legjobb minőségben, a lehető legalacsonyabb költséggel történjenek.

Társadalmi részvétel

Az ötlet megvalósításába és fenntartásába a helyi közösségek többféleképpen is bekapcsolódhatnak, és így aktívan hozzájárulhatnak a projekt sikeréhez: Közösségi önkéntes munka: A helyi lakosok, különösen azok, akik közvetlenül érintettek a társasház felújításában, önkéntes munkát végezhetnek, például a munkaterület előkészítésében (szemételtakarítás, anyagok előkészítése), logisztikai feladatokban, vagy akár a kisebb, nem szakmai jellegű munkák elvégzésében. Ez segíthet csökkenteni a költségeket és erősíti a közösségi összefogást. Képzési támogatás: A helyi szakemberek (pl. tapasztalt kőművesek, festők, villanyszerelők) részt vehetnek a fiatal szakmunkások képzésében, mint mentorok vagy segítők. A közösség tagjai, akik már rendelkeznek tapasztalattal, értékes tanácsokat adhatnak, így a fiatalok jobban felkészülhetnek a szakmunkára. Helyi vállalkozások bevonása: A helyi kisvállalkozások (pl. építőanyag-kereskedések, szerszámkölcsönzők) támogatást nyújthatnak eszközökkel, anyagokkal vagy kedvezményekkel, és a közösség tagjai ösztönözhetik őket a programhoz való csatlakozásra. Ezenkívül a helyi vállalkozások részvételével a program jobban integrálódhat a helyi gazdaságba. Támogatás és fundraising: A közösség tagjai segíthetnek a program finanszírozásában is, akár kisebb adományokkal, akár a projekt népszerűsítésével, hogy minél több támogatóra találjon. A közösségi finanszírozás (crowdfunding) eszközei is elérhetőek lehetnek, amelyeken keresztül a helyiek pénzbeli hozzájárulásokat adhatnak. Részvétel a projekt menedzselésében: Képzett közösségi vezetők vagy aktív lakók segíthetnek a projekt koordinálásában, az önkéntesek toborzásában és a munkák szervezésében, biztosítva a gördülékeny működést. A közösségi részvétel lehetőséget ad arra, hogy a lakók közvetlenül befolyásolják a program menetét, és figyelembe vehetik a helyi igényeket és elvárásokat. Program népszerűsítése: A közösség tagjai segíthetnek abban, hogy a program minél több embert elérjen, akár szóban, akár plakátokon, közösségi médián vagy helyi rendezvényeken való informálással. A lakók aktív szerepet vállalhatnak a program hírének terjesztésében, így biztosítva a széleskörű részvételt.

To top