Loading...
Megvalósítás helyszíne
Nem kötődik konkrét helyszínhez.
Ötlet leírása

Legyen képes minden kutyatulajdonos a kutyáját:

– visszahívni

– elhallgattatni

– kakiját felszedni.

Tudom, hogy léteznek ún. gazdijogsik – nem vagyok tisztában a pontos tartalmukkal.

De a fentieket minimumkövetelménynek tartom a békés együttélés szempontjából.


Ennek érdekében meg lehetne ezt követelni a VIII. kerületi ebtulajdonosoktól.

Oktatást és oklevelet/tanúsítványt is kaphatnának, ami egyben hivatalos okirat/engedély is kellene legyen.


Így akár más kutyaiskolai rendszerekkel azonos követelménnyel és elnevezéssel, akár csak józsefvárosi minimumkövetelményekkel meg kellene szervezni és szerezni a gazdi-JO-gsit, mint a kutyatartás feltételét.


Milyen problémára jelent megoldást?

Legalább minimális kutya-gazda kapcsolatjavítás, kommunikáció tanulása: Véget nem érő impulzusugatás nem csak az utcán, hanem elsősorban a társasházon/lakásokon belül, mert a gazdiknak fogalma sincs, hogyan hallgattassák el a kutyát, csak kiabálnak vele, tanácstalanok. Új kiskutya egész napos sírásának, szenvedésének minimalizálása, tehát a jobb kommunikáció érdekében. Jelenleg ezt csak állatkínzás bejelentésével lehet befolyásolni, semmilyen szabály nincsen arra, hogy egy társasházban síró, vonyító, bezárt kutyussal mit kell tegyen a hatóság, és egy egész társasház életét megkeserítheti hónapokig egy ilyen helyzet. Tehát úgy is mondhatnám, hogy itt egy joghézag van. Ilyen helyzetben egyszerűen azt lehetne mondani/lépni, hogy gazgijogsit kell szerezni annak, aki Józsefvárosban kutyát akar tartani és tessék megszerezni vagy adót fizetni. És akkor nem fog a kutya így viselkedni/szenvedni. Nagyobbtestű kutyáknál életmentő is lehet a visszahívás, de a szertelenül odaszaladó és felugráló kiskutyák is meg tudják rémíteni az embereket az utcán, autósoknál balesetveszélyt is okoz. Az otthagyott kaki is nagy probléma. Nyomatékot kell adni ennek, hogy Józsefváros elvárja a kaki felszedését, illetve megbirságolja.

"Bevásárlólista"

Tananyag kidolgozása Oktatás – és engedélyek kiállítása – az önkormányzati képviselőtestülettel közösen, mert nekik van erre hatáskörük. Lehetne anyagilag önfenntartó a rendszer, mert lehetne pl. jelképes összeg a vizsga/engedély megszerzése, pl. 5000 Ft, és akinek ez nincs meg, annak lenne havi helyi adója 5000 Ft. Ezt be lehetne vezetni pl. 2027. április 1-tól. Azt tudom, hogy van a kerületben ebösszeírás, így minden ebtulajdonos kaphatna hivatalos levelet erről az új követelményről. De az infópontokon, kutyakozmetikusoknál és állatorvosoknál, kutyakukáknál és honlapon is lehetne hirdetni. Pl. a Horváth Mihály téren van egy kutyakozmetikus, aki úgy hirdeti magát, hogy gazdi-kutyus kapcsolat rendezésében is segít. Fel kellene kérni őt és más kutyaiskolás szakértőket is erre a feladatra. Ha ez mondjuk egy 12 órás tanfolyamot és otthoni gyakorlást igényel, akkor józsefvárosi helyszíneken az önkormányzat oldja meg ezeket a tanításokat, konzultációkat, esetleg Youtube-on IS tegye elérhetővé, és minden eszközével ösztönözze ennek az ismeretanyagnak az elsajátítását.

Társadalmi részvétel

Ld. fent.

Hivatal visszajelzése:

A NÉBIH és az Állatorvostudományi Egyetem is csinálják ezt a programot. Az Önkormányzat jelenleg készíti az Állatvédelmi koncepcióját, amelyben hasonló szempontok vannak megfogalmazva, és amelynek jelenleg véleményezési időszaka van. Kérjük,  írja meg ezeket a meglátásokat, hogy be tudjanak épülni a koncepcióba: https://jozsefvaros.hu/otthon/hirdetotabla/hirek/2025/04/velemenyezze-jozsefvaros-allatvedelmi-koncepciojat/

To top