1. Az akadálymentesség hiánya zavar. A fogyatékkal élők nem tudnak sokszor el- és bejutni helyekre (pl ügyintézni), vagy az út sokszor óriási kihívásokat rejt számukra, mert nincs meg a valódi akadálymentesítés. Pl a látássérült nem tud átkelni önállóan a gyalogátkelőn, mert nincs hangjelzése; a kézzel hajtott kerekesszékkel, vagy tolószékkel közlekedőnek „büntetés” szinte minden átkelő, mert kis padkák vannak mindenütt, nincs megfelelően kialakítva a rámpa. Elektromos kerekesszékkel nem lehet elférni a járdákon, mert pl. a közlekedési táblák, tűzcsapok úgy vannak építve, betéve, hogy nem marad egy kerekesszéknek elegendő szabad sáv. Az orvos nem tudja a kerekesszéken érkező beteget megvizsgálni, mert a rendelőben nincs olyan eszköz, és segítő személyzet sem, ami-aki ki tudná emelni a kerekesszékből. 2. A rosszul elköltött pénzek zavarnak: mivel nem vesznek igénybe tapasztalati szakértőt, sokszor úgy készül el egy „akadálymentes” új út, utcaszakasz, átkelő, hogy valójában nem mindenki számára lesz akadályok nélküli. (Legfrissebb példa: a 60 év után végre a felszínen létesített átkelőn a Blaha Lujza téren a kerekesszékesek, babakocsisok elakadnak a sávválasztó középső járdaszigeten.) Egy projektre alkalmazott érintett (tapasztalati szakértő, fogyatékosügyi referens) láthatóvá tudná tenni a problémákat/akadályokat, és folyamatosan tudná képviselni az érintettek érdekeit a semmit rólunk nélkülünk elv alapján. Hol? Az utcákon, járdákon, gyalogátkelőhelyeken, épületek és üzlethelyiségek bejáratainál, közintézmények kliensfogadó tereiben, üzletekben, orvosi rendelőkben, játszótereken. Az érintettek: fogyatékkal élők, közülük is leginkább a mozgássérültek, közülük is nagy számban a kerekesszékesek, továbbá a látássérültek, hallássérültek, és a kisbabás, babakocsisok valamint az idős akadályozott mozgásúak, rolátorral, járókerettel közlekedők. A közintézményeink, kisboltjaink, szavazóhelyiséget is működtető iskoláinkba, óvodáinkba a bejutás és az épületben közlekedés akadályai, az ügyintézés és az orvosi kezelés akadályai. A javaslatunk abban segítene, hogy tapasztalati szakértelemmel bíró érintett monitorozná rendszeresen vagy esetenként, külön kérésre a köztereinket, középületeinket, üzleteinket. Ezzel az épp felülvizsgálat alatt álló hatályban lévő HEP szerint már elkészült eredményeket, a felújított középületeket, az elkészült új átkelőket és utakat utólag minősíthetné a referens, és javasolná a módosítást, korrekciót. A készülő új HEP szerint a tervezett megújítások (utcák, kereszteződések, járdakorrekciók, mozgássérült parkolók, játszóterek, közvécék) sikeresen használható akadálymentesítéséhez mondaná el, írná le, milyen is a tökéletes megoldás. Megpályáztatott üzlethelyiségek, helyiségek kiírásakor a használat előtt, a felújításkor kívánatos és elvárt akadálymentesítés előírásához adna segítséget, paramétereket.
Az Akadályok nélkül – az akadálymentes Józsefvárosért civil csoport az ötletgazda, csak az egyik tagjának email címén adjuk be. Fogyatékkal élő – mozgássérült és esetenként más sérült – tapasztalati szakértőt alkalmazzon az önkormányzat referensként, havonta különböző projektmunkákra – köztereink, -épületeink, üzletek építésénél, felújításánál, – ezzel a feladatcsomaggal javasoljuk ezt most 6 hónapra (vagy 12 hónapra) kipróbálni.
Heti 10 vagy 20 órában igénybe vehető lenne 1 tapasztalati szakértő – aki leggyakrabban kerekesszékes, és esetenként egy nagyothalló különösen az átkelőknél, és egy látássérült.
Milyen sorrendben vizsgálnák meg a tereket a szerintünk fontos szempontok szerint:
1-2. hónapban:
PROBLÉMATÉRKÉP készítés az érintettekkel közösen, idő- és cselekvési terv felállítása ez alapján. Facebook felhívások, séták, séta utáni beszélgetések, fórumok, érkező javaslatok
3. hónapban:
A legközelebb esedékes utcafelújítások és az éppen folyó felújítások jutnának az első hónapra
1. Blaha Lujza tér, Corvin áruház
2. Déri Miksa utca, Somogyi Béla utca
3. Vay Ádám utca sarok
Utána a felállításra kerülő sorrendben – most így gondoljuk, de ez módosulhat:
1. életbe vágóan fontos az akadály elhárítás – például orvosi kezeléshez jutáshoz. Nőgyógyászati, sebészeti , fogorvosi, műszeres vizsgálat és beavatkozás esetén a speciális elhelyezés megoldása, ehhez milyen technikai segítőeszközre van szükség, milyen emberi erő segítség szükséges, hogy lehet ezt biztosítani.
2. egyéb személyes szolgáltatásoknál az akadálymentes hozzájutás megoldása (manikűr, torna, testedzés, fodrász, borbély, játszótéri játék)
3. fontos, nagyon sokak által rendszeresen használt közintézmények, üzletek, kulturális intézmények szintkülönbségeinek, mosdóinak, kiszolgáló helyiségeinek mielőbbi tökéletes akadálymentesítése
4. fontos, nagyon sokak által rendszeresen használt közutak, átkelők, BKK megállók mielőbbi tökéletes akadálymentesítése
5. amikor forrás áll rendelkezésre egy köztér, középület, helyiség felújításához,
– és elkészült tervvel, engedéllyel rendelkezik, vagy
– már készül a terv, folyamatban van az engedély.
A tapasztalati szakértő kapcsolatban lenne a RÉV8 Zrt munkatársával, a Budapest BKK és a tér építtetőjével, azután a Somogyi Béla utcai tervezővel – vagy az önkormányzatban egy valakivel, aki mindezen cégek kontaktjaival naprakész és folyamatos kapcsolatban áll.
A kerekesszékes szakértőnek 3000,-Ft lenne a tiszteletdíja, de ha heti húsz órában lenne a projektre alkalmazva, akkor 240000,-Ft/hó lenne a juttatás
Munkavégzésének helye: a II. körzetben (Népszínház negyedben, Magdolna negyedben), és: Középületek, közösségi helyiségek: Kormányablak bejárata és odavezető járdák a Kisstáció utcában Polgármesteri Hivatalban az irodahelyiségek bejáratai Postafiókok, üzletek, kávézók, kocsmateraszok Corvin áruház – bejutás és belső használat Vasas Székház akadálymentesítése Bacsó Béla utca teraszosítása és a Csigába bejutás Mátyás tér, Tavaszmező utca teraszai és egy-egy igazán akadálymentes mosdó Palota negyed – Mikszáth tér, Szabó Ervin tér, Krúdy Gyula utca teraszai és egy-egy igazán akadálymentes mosdó Iskolák, óvodák bejáratai és a foglalkoztató helyiségekbe bejutás Üzletek bejáratai Közterek – utcák, terek, aluljárók: Vay Ádám utca-Alföldi utca-Népszínház utca kereszteződésben az új köztér kialakítása – járdaszegély, korlát, úttestre kilátás a forgalom miatt Déri Miksa utca megújításának terepe – az Auróra utcai Rendelőhöz bejutás és a játszótér használat is Az Auróra közösségi házhoz eljutás útvonalának akadálymentesítése a 99-es és 9-es busztól, a 28-as és 6-os villamostól, valamint a 4-es és 2-es metrótól Nagyfuvaros utca, Pápa tér, Népszínház utca kávézóinak, éttermeinek teraszai és egy-egy igazán akadálymentes mosdó Blaha Lujza tér (bár fővárosi) – új átkelők, metróhoz lejutás, buszmegállók, villamos megállók, a tér új kis zöld parkjának használata Somogyi Béla utca megújítása – iskolához, teraszokhoz és üzletekhez, éttermekhez jutás, új átkelők Pápa téren az új vár mellett és a kicsik játszóterén, és ha még terveznek játszótéri felújítást, bővítést, itt az ötletek közt is láttuk a Gutenberg téri megújítását, de a szép nagy Losonci téri, Kálvária téri játszótéren
A kiválasztott érintett – tapasztalati szakértő (fogyatékos ügyi referens) – feladata lenne a kerületi érintett emberek bevonása, a civil szervezetek megkeresése, együttműködések kialakítása. Feladata lesz felhívni a kerület lakóit, vegyenek részt az akadályok felkutatásában, dokumentálásában, a hibák, hiányok és a szép megoldások is kerüljenek be a tárba.
Sétákat szervez kisebb-nagyobb, érintett-tervező-kivitelező vegyes körben. Videóval és személyesen is népszerűsít.
Fórum tartása – online és élő, terep találkozó
Az Akadályok nélkül – az akadálymentes Józsefvárosért csoport szövetségesként segíti a referens munkáját. A csoport is rendszeresen posztol az oldalán, osztja a referens akcióit, felhívásait a mozgássérült, sérült csoportok fb oldalain, a kerület fb oldalain
Dilemma: előfordulhat, hogy a fogyatékkal élő munkatárs nem körültekintő az összes fogyatékossággal élőre, nem elég érzékeny mások gondjaira. Az érzékenyítés az egész programban nagyon fontos terület, feladat.
Kockázat: A program megvalósítása során kiderülhet, hogy olyan óriási a probléma, hogy csak araszolni lehet az eredményekig, és elriaszthat a megvalósítás végigvitelétől. De ez igazából nem kockázat, hanem a feladat nagyságának reális számbavétele.
Ebben az ügyben viszont minden lépés életbevágóan fontos és nagy siker.