Loading...

Pórázra vele! – Információs táblák kihelyezése a szabályos kutyasétáltatás ösztönzésére. Az emberek nyugalmáért, az ebek védelmében.

Megvalósítás helyszíne
Nem kötődik konkrét helyszínhez.
Ötlet leírása

Az ötlet célja egy figyelemfelkeltő, jogszabályokra alapozott tábla kampány megvalósítása a VIII. kerület több pontján.


A kampány célja az, hogy emlékeztesse a kutyatartókat:

Budapest teljes területén kötelező a póráz használata közterületen (a kutyafuttatókon kívül), és ennek elmulasztása pénzbírsággal is járhat.


Fontos kiemelni:

Bár a pórázhasználat Budapest teljes területén kötelező a kijelölt kutyafuttatókon kívül, az ötlet létrejöttét elsősorban azok a gazdik ihlették, akik nem csak rövid időre és jól belátható helyen engedik el kutyájukat, hanem szűk utcákon, járdákon, társasházak között is póráz nélkül sétáltatnak. Nem cél a spontán kialakult „kutyás gócpontokon” (pl. II. János Pál Pápa tér, Horváth Mihály tér, Losonci tér, Ludovika tér, Népliget) a kutyasétáltatás betiltása vagy büntetése, hanem annak tudatosítása, hogy a póráz nélküli séta szabálysértés, és minden ebből adódó felelősség a gazdákat terheli.



A kezdeményezés célja nem a konfliktuskeresés, hanem a lakossági együttélés szabályainak tudatosítása, a felelős állattartás népszerűsítése, és a békés közterületi együttélés elősegítése.


A táblák célzott, rövid, esetleg humoros üzenetekkel hívnák fel a figyelmet az a szabálysértés esetleges veszélyeire.

Kihelyezésük történhetne például: forgalmas közösségi tereken, kutyafuttatóknál, ingyenes \”kakizacsi\” pontoknál, kutyabarát vendéglátóhelyek és üzletek bejáratainál.


Ez a kampány hosszú távon hozzájárulhat ahhoz, hogy a köztereken többen érezzék magukat biztonságban és nyugalomban – akár kutyával, akár anélkül sétálnak, illetve megakadályozhatja a póráz nélkül sétáló kutyákkal történő baleseteket.

A jövőben megalapozhat egy átfogóbb tákékoztató, oktató kampányt a közösség kutyás tagjainak, illetve egy szigorúbb, következetesebb szabályérvényesítési gyakorlatot, így lehetne ez egy összetettebb, éveken át tartó folyamat első lépése.


Milyen problémára jelent megoldást?

Az ötlet egy gyakori, sokakat érintő problémára reagál: a póráz nélküli kutyasétáltatásra forgalmas, szűk közterületeken, ahol nehéz elkerülni az esetleges kellemetlen vagy veszélyes találkozásokat.

 

Az alábbiakban olyan gyakorlati példákkal szemléltetem a problémát, amit sok éves \”kutyázás\” alatt rendszeresen tapasztaltam a közvetlen közelemben:

Ez a viselkedés a közösség több tagjának is problémát okozhat, például:
– Olyan (egyébként felelősségteljes, és szabálykövető) gazdiknak, akiknek kutyája antiszociális, félénk, reaktív, vagy domináns személyiségjegyeket mutat.
– Olyan embereknek, akik valamilyen trauma, vagy rossz élmény miatt nem bíznak, vagy félnek az idegen, szabadon mozgó kutyáktól, vagy az esetleges hirtelen találkozásoktól. Pl.: Utcasarkokon, kapualjakban, folyosókon, lift, stb…
– Olyan szülőknek, akik kis gyermekükkel sétálnak, játszanak, vagy szabadtéri tevékenységet végeznek, és féltik a gyermeküket az ismeretlen kutyusoktól, vagy az azokkal való interakcióktól.

A probléma veszélyforrást teremt továbbá a póráz nélkül sétáló kutyának is, ezért állatvédelmi megfontolásból is felelősségteljesebb döntés lehet a szabály betartása (főleg az említett szűk köztereken).
Például, az így sétáltatott kutya:
– Kiszolgáltatott a hirtelen veszélyhelyzetekből adódó sokkhatás következményeinek. Pl.: Hirtelen zaj (karambol, baleset) hatására pánik szerű futásba kezdhet, vagy egy kéretlen kutya-kutya közti találkozás következtében megsérülhet egy olyan kutya által, amelyet egyébként szabályosan sétáltattak.
– Nagyobb eséllyel léphet ki forgalmas úttestekre, mozgó járművek elé. Ilyenkor csak a szerencsén múlik a kutya épsége, ha épp nem érkezik jármű.
– Nagyobb eséllyel ehet össze valamit a földről, illetve léphet bele valamibe.

A probléma megoldása azért fontos, mert a póráz nélkül sétáltatók száma a jövőben várhatóan növekedni fog (lakosságszám emelkedés, új kutya nevelési szemléletek, tájékozódás hiánya) miatt, ezért minél előbb el kell indítani a tájékoztatást, hogy ez a szabály minél hamarabb a köztudat részévé váljon.

Társadalmi részvétel

Az ötlet megvalósítása kevés tényezőből álló folyamat, és nem igényli nagyobb közösségek  bevonását.

Hivatal visszajelzése:

Más, tájékoztató táblák kihelyezésére vonatkozó ötlettel együtt tárgyalja a szavazólapot összeállító lakossági munkacsoport.

To top