A kerület házainak nagy részét komoly történelem nyomja – ezt számos egyedi emléktábla is bizonyítja. De számos ház nem nagyon, éppen csak kicsit különleges, mégsem tudunk róluk semmit. Elkészülhetne egy olyan sablon emléktábla-design, ami pont a ‘kicsit érdekes’ helyi, mikrotörténelmet tudná látványosabbá és ismertebbé tenni. A táblán olyan információk szerepelhetnének, mint hogy mikor épült a ház, ki tervezte/épít(t)ette, állt-e valami a helyén, kapott-e háborús ‘sebet’, volt-e csillagos ház, volt-e híresebb, de emléktáblát nem kapott lakója, van-e helyi védettsége, működött-e benne fontosabb intézmény stb. A táblára a társasházak pályázhatnának azzal, hogy összegyűjtik a releváns információkat és az igazoló dokumentumokat, azokat megküldik a Józsefvárosi Múzeumnak, aki ellenőrzi és esetleg kiegészíti azokat saját adatai alapján. Aztán részben a társasház részben az önkormányzat finanszírozásában elkészül egy igényes, tartós, de azért a vésett márványnál olcsóbb tábla egységes kinézettel (méret, anyag, betűtípus, stb.), amit a társasház kihelyezhet anélkül, hogy ahhoz a bonyolult és hosszadalmas helyi engedélyeztetési folyamatot végigcsinálná.
Rengeteg történelmi érték vesz minket körül, amikről nem is tudunk. Sok a nem felújított, rossz vizuális állapotban lévő kerületi ház, ami azt az érzést erősíti, hogy néhány kivételtől eltekintve nincs is sok helyi építészeti-történeti érték. Hirtelen kiderülne, hogy még a saját házunk is mennyi érdekességet rejthet.
Az információkat ellenőrző múzeumi munkatársak időarányos bére, a táblák gyártási költsége (részben).
Számos lakóközösséget ösztönözne háztörténeti kutatásra, erősítve a kohéziót.
A javaslattal egyező tartalmú program előkészítése zajlik Józsefváros hamarosan következő 250. születésnapja kapcsán. Az ötletet ezért nem fogadjuk be, de felveszik a kapcsolatot az ötletbeadóval a kidolgozás alatt álló program előkészítői.