A nőgyógyászati ellátásban visszatérő tapasztalat a szexizmus és a rasszizmus bújtatott és nyílt megnyilvánulása. A vizsgálat során a nőgyógyász akarva-akaratlanul könnyen visszaélhet hatalmi fölényével, hiszen az intézményi keretek hierarchiáján túl, a vizsgált személy egészsége függ az orvostól. Ilyen helyzetben még kitettebb az illető, kisebb eséllyel meri jelezni, számon kérni a nem megfelelő bánásmódot. Ennek következtében a szexista, rasszista és osztály alapú hátrányos megkülönböztetés észrevétlen marad az intézmény számára, a kellemetlen élményen túl viszont abban is eredményeződhet, hogy az érintett nem megy vissza szűrésre vagy vizsgálatra.
Józsefváros lakossága hatványozottan kitett a nőgyógyászati lekezelésnek, hiszen nagy az alacsony jövedelműek és a romák aránya. A nőgyógyászati ellátásban való rendszeres részvétel kulcsfontosságú nem csak a betegségek megelőzése, de a szexuális egészségről és reprodukciós folyamatokról való hiteles tudás terjesztésében is, így többek között óriási szerepe van a nem kívánt terhesség megelőzésében. A szexuális felvilágosítást végző szervezetek kitiltása az iskolákból óriási űrt hagyott maga után, így fokozott a jelentősége a nőgyógyászati jelenlétnek a témában. Ennek fényében kifejezetten fontos volna, hogy a kerületi ellátórendszerben dolgozók, kifejezetten a nőgyógyászok érzékenyítve legyenek és a jövőben valamifajta jelzőrendszer is kiépülhessen a kirekesztő és megalázó viselkedés megszűntetésére. A képzés keretein belül szexuális felvilágosítás módszertanát is megtanulhatnák a nőgyógyászatban dolgozók, hogy hibáztató, lenéző és súlyosan előítéleteket reprodukáló megjegyzések helyett valódi segítséget nyújthassanak.
A képzést erre szakosodott civil szervezetek vagy szakemberek tartanák (piaci viszonyok között értelmezhető órabérért.)
Sok nő megalázó élményekkel távozik a nőgyógyásztól, így nem is megy vissza szűrésre vagy kontrollra. Az alacsony jövedelműek és romák hatványozottan ki vannak téve a szexista, rasszista és osztályalapú elnyomásnak, miközben kitettebbek a nem kívánt terhességnek és kevesebb információ jut el hozzájuk a reprodukciós egészségről és jogokról mióta az iskolákban megszűnt a szexuális felvilágosítás.
A program méretétől és időtartamától függően 3-15 millió forint körül lehet a költsége. Ideális esetben nem egy egyszeri képzésről volna szó, hanem egy rendszer kiépítésétől ami magában foglalja a visszajelzés, számon kérés mechanizmusait is. – Egy-egy képzés megtartása valószínűleg 80-100.000 Forintba kerülne ha két jól felkészült, szakmailag kompetens szakember tartja képzést. – A képzésen való részvétel kötelező volna, de az egészségügyi ellátásban dolgozóknak órabért volna érdemes fizetni a képzéseken való részvétel után. – A folyamat koordinálása, a kommunikáció, a nyilvántartás és a projket hosszabb távú felépítése egy kül9n feladatkör ami után szintén órabért kell fizetni a munkát elvégző személynek.
Anonimizált probléma- és igényfelmérés, tapasztalatmegosztás volna az első lépés. A projket hosszabb távú kifutása esetén egy visszajelző rendszer épülne ki, ahol minden nőgyógyászati látogatás után pontozni lehetne egy online vagy offline módszerrel az ellátásban tapasztaltakat.
Az idei költségvetésben van egy ehhez hasonló program megvalósítására kijelölt összeg. Az ötletet továbbítjuk a program megvalósításáért felelős önkormányzati egységnek!