A Nagy Fuvaros utcában található járda jelenleg rendkívül rossz állapotban van: az aszfalt töredezett, egyenetlen, sok helyen balesetveszélyes. A fák körüli területek rendezetlenek, gyakran szemetesek, és sajnos rendszeresen kutyaürülékkel szennyezettek. Ez nemcsak esztétikailag zavaró, hanem az itt közlekedők – különösen az idősek és kisgyerekes családok – számára is kellemetlenséget jelent.
Javasolt fejlesztés:
A járda teljes hosszának felújítása mellett javaslom, hogy a fákkal szegélyezett részek mentén egy széles, összefüggő zöldsávot alakítsanak ki, amelybe virágokat, cserjéket lehet ültetni. Ez nemcsak szebbé és rendezettebbé tenné az utcát, hanem hozzájárulna a városi biodiverzitás növeléséhez is, és ösztönözné a lakók környezettudatosabb viselkedését.
Külföldi példa:
Hasonló zöldsávos megoldásokat több európai városban – például Varsóban – is sikerrel alkalmaznak, ahol a járdák mentén virágos, gondozott zöldterületeket hoztak létre, ezzel növelve a város élhetőségét és vizuális vonzerejét.
Az ötletem a Nagy Fuvaros utca járdáinak rossz állapotából és rendezetlenségéből fakadó problémákat oldaná meg. A jelenlegi töredezett, egyenetlen járda balesetveszélyes, különösen időseknek, kisgyermekeseknek és mozgásukban korlátozottaknak. Emellett a fák körüli területek elhanyagoltak, szemetesek, gyakran kutyaürülékkel szennyezettek, ami rontja az utca összképét és az itt élők közérzetét. A járda felújítása és zöldsáv kialakítása nemcsak esztétikai és környezeti javulást hozna, hanem közvetlenül hozzájárulna a mindennapi közlekedés biztonságához és a lakókörnyezet élhetőségéhez.
Bevásárlólista az ötlet megvalósításához: A járda burkolatának felújításához szükséges aszfalt és kivitelezési munkálatok A fák körül végignyúló zöldsáv kialakításához szegélyező elemek és földmunkák Termőföld, komposzt és talajjavító anyagok a növények számára Évelő virágok, alacsony cserjék, díszfüvek a zöldsáv beültetéséhez Öntözőrendszer (vagy legalább locsolási lehetőség biztosítása) Kutyapiszok-gyűjtő szemetesek kihelyezése és rendszeres ürítésük megszervezése Tájékoztató és figyelemfelhívó táblák (pl. „Vigyázzunk együtt a zöldfelületre!”) Az eszközök és anyagok beszerzése mellett fontos lenne egy fenntartási terv kialakítása is a hosszú távú rendezettség és tisztaság érdekében.
Hogyan tudnának részt venni benne az emberek? A helyi lakóközösség többféleképpen is aktívan bekapcsolódhatna az ötlet megvalósításába és fenntartásába. A zöldsáv beültetését közösségi ültetőnap keretében lehetne megszervezni, ahol a környékbeliek együtt ültetnék el a virágokat, cserjéket. Ez nemcsak összekovácsolja a közösséget, hanem erősíti a felelősségérzetet is a környezet iránt. A fenntartásban (például locsolás, gyomlálás, szemét összeszedése) szintén részt vállalhatnának önkéntesek vagy lakóközösségek, akár egy egyszerű beosztás alapján. A kutyatartók számára motivációt jelenthetne, ha számukra kialakított szemetesek, zacskók is kihelyezésre kerülnek, és ehhez társulna egy figyelemfelhívó kampány a tiszta környezetért. Ezzel a megközelítéssel nemcsak egy szebb utcakép jönne létre, hanem egy összetartóbb, aktívabb helyi közösség is.